How do I upgrade VMware vSphere? Seamlessly.

Bildiğiniz üzere 15 Kasım 2022 tarihinde vSphere 6.5 ve 6.7 end of life olacağından 10 Mart’taki resmi vSphere 7 duyurusu ile birlikte vSphere ortamlarınızı upgrade işini o günden bu yana planlamış olabilir veya geçiş için en stabil versiyonu bekliyor olabilirsiniz. Bu güncelleme öncesinde Runcecast‘in bize sağlamış olduğu faydaları bu yazımızda anlatmaya çalışacağım.

Müşterilerin Runecast’i tercih etmelerinin ana nedeni vSphere ortamlarınızdaki büyük ve tehlikeli yapılandırma hatalarını kolaylıkla tespit edebilmesidir. Driver / Firmware uyumsuzluklarını tespit ederek olası yaşayacağınız PSOD‘ları önleyebilir çözüm önerileri ile birlikte sizleri VMware KB’lerine yönlendirebilir.

Runecast vSphere updatelerinizde ortamlarınıza nasıl yardımcı olur?

En önemli özelliklerine baktığımızda ortamınız için Hardware Compatibility List (HCL) upgrade simülatörü oluşturur.

Bu simülatör sayesinde;

  • Donanımızla uyumlu Driver / Firmware uyumsuzluklarını proatkif olarak tespit eder.
  • Ortamınıza uygun kombinasyonlarla Hardware / Software güncellemelerine öneriler sunmaktadır
  • Platformunuz‘da kullanmış olduğunuz I/O device’ları dahil olmak üzere tüm donanım  sorunlarını tespit eder.

Hardware Compatibility List ile güncel Hardware / Software araştırmalarında zaman kaybetmek yerine zamandan tasarruf için Runecast‘i kullanabilirsiniz. Ayrıca daha önceden yükseltilmiş versiyonlarla alakalı  yaşanan sorunların tespiti için KB analizini kullanabilirsiniz.

Runecast uyumluluk kontrollerinin dışında işlerinizi otomatize ederek kolaylıklar sağlamaktadır.

  • Yapılandırma Kayması yönetimi.
  • Güvenlik açığı yönetimi.
  • Güvenlik uyumluluğu otomasyonu.
  • Günlük log analizi.
  • Yapay zeka destekli proaktif sorun keşfi ve düzeltme.

Control

Runecast, AWS, Azure, Kubernetes ve VMware için patentli health check tool’udur. Yapılandırma yönetimini, donanım uyumluluğunu ve çalışma sürelerini kısaltarak yanlış konfigürasyonları ortaya çıkarmaktadır.

Security

Güvenlik standartlarına (BSI, CIS, Cyber ​​Essentials, DISA STIG, Essential 8, GDPR, HIPAA, ISO 27001, NIST, PCI) uygun olarak alt yapınızı daha güvenli hale getirebilir. Ayrıca denetimler öncesi veya herhangi bir malware atağına karşı güvenlik önerileri sunmaktadır.

Efficiency

Altyapınızdaki problemlerin proaktif olarak çözülmesi, tüm ekibinizin acil problemler için fazla mesai yapmasına gerek kalmadan kolayca problem tespit etmesinde kolaylık sağlamaktadır. Bu tarz davranış ve önerileri gerçekleştirirken hiç bir şekilde third party desteğine ihtiyacı bulunmamaktadır.

Bir sonraki Runecast yazılarında görüşmek üzere.