Log Analysis with Runecast

Log Analizi, bir sistemdeki günlükleri ve olayları inceleme sürecidir. Bu, Sistem yöneticilerinin sistemlerinde neler olup bittiğine dair fikir sahibi olmalarını ve olası sorunları durdurmak için gerekli önlemleri almalarını sağlar.

Loglarınızı neden analiz etmelisiniz ?

Zorunlu standartlarla uyumlu kalmak ve herhangi bir güvenlik ihlalinden veya veri hırsızlığından kaçınmak isteyen tüm kuruluşlar, loglarını toplamalı, analiz etmeli ve buldukları sorunları veya güvenlik açıklarını düzeltmelidir. Bazı şirketlerin loglarını analiz etmeleri ve HIPAA, PCI DSS, GDPR, NIST, BSI IT-Grundschutz ve diğer düzenleyici standartlar gibi güvenlik standartlarına uygunluklarını göstermeleri gerekir. Sistem ve olay loglarında Sistem yöneticileri, herhangi bir kullanıcı davranışı anormalliğini izleyebilir ve kötü niyetli veya güvenliği ihlal edilmiş bir sistemi tespit edebilir. Log analizi, kötü amaçlı yazılım saldırılarının ve veri hırsızlığının adli soruşturmasında da önemlidir.

İyi analiz için zorluklar

Log analizi için pek çok zorluk vardır ve bunlardan en önemlisi, çok miktarda veridir. Kuruluşlar, her şeyi gözden geçirmeyi ve neyin önemli olup olmadığını belirlemeyi zorlaştıran büyük miktarda veri üretir. İkincisi, Log Analizi çok karmaşık ve zaman alan bir süreç olabilir. Sistem yöneticilerinin, logları tek tek analiz etmek için zaman harcaması, bunların önemine karar vermesi, buna göre öncelik vermesi ve ardından sorunları düzeltmesi gerekir. Üstelik bu sürekli bir süreçtir. Bu, yanan bir ateşi bir bardak suyla söndürmeye çalışmak gibidir. Son olarak, uyulması gereken son tarihler veya belirli düzenleyici standartlar varsa, ister şirket içinde ister dışarıdan temin edilen bir üçüncü taraf aracılığıyla olsun, bir denetime hazırlanmak gerçekten bunaltıcı olabilir ve çok maliyetli olabilir.

Runecast nasıl daha iyi hale getirir ?

Runecast, Log Analiz sürecini sizin için otomatik hale getirdi. Runecast zor işi sizin için yaptığından, bu size zaman ve enerji kazandırır. Runecast platformu, tüm bilgileri tek bir yerde toplayan ve ESXi loglarından, VM loglarını ayrıştıran bir sistem günlüğü sunucu toplayıcı görevi görür. FailedTo, SCSI_command, NMP, Unableto, Error ve shell gibi önemli anahtar sözcüklere dayalı olarak verileri filtreler.

Yapay zeka destekli güçlü platform, aldığı logları sürekli olarak izler ve çeşitli VMware KB makalelerinde açıklanan log modellerini arar. Keşfedilen Log KB’leri görünümü, belirttiğiniz süre içinde loglar da bulunan sorunların bir tablosunu görüntüler.

Sonuçlar tablo da açıkça görüntülenir ve önceliğe göre gruplandırılır. Bu, ekiplerinizin hangi konulara ve neden odaklanılacağını bilmesini sağlar. Nasıl uygulandığı ve bilgilerin hangi güvenlik veya düzenleyici standarttan geldiği dahil olmak üzere her sorunla ilgili mevcut tüm bilgiler gösterilir. Ve çok sayıda sorun için, altyapınıza özel olarak uyarlanmış özel bir düzeltme komut dosyası oluşturulabilir. Bu, başarısızlıktan uyumluluğa ve bir sorun hakkında bilgi sahibi olmaktan sorunu çözmeye nasıl geçeceğinizi hızlı ve kolay bir şekilde görmenizi sağlar.

Şansınızı deneyin ve Runecast’in günlük zorluklarınızı nasıl iyileştirebileceğini ve hayatınızı nasıl kolaylaştırabileceğini görün.

Bir sonraki Runecast yazılarında görüşmek üzere.

Scroll to Top