vCenter Server 7 Update Planner

Merhaba, bu yazımızda sizlere vCenter Server 7 ile birlikte gelen ve yeni bir özellik olan vCenter Server Update Plannerı anlatıyor olacağım.

VMware vCenter ve ESXi ortamımızda yapacağımız güncelleme işlemlerinde dikkat etmemiz gereken uyumluluk detayları bulunmakla birlikte aşağıdaki linklerden gerekli adımları takip etmemiz gerekmektedir.

Artık bu detaylarla uğraşmadan vCenter Server 7’nin bizlere sağlamış olduğu Update Planner özelliği ile güncellemelerimizi yapmak çok daha kolay.

Ben test ortamımda ki vCenter Server 7 arayüzüne bağlandığımda, versiyonun yanında Updates Available uyarısı gördüm.

Bu uyarı merak ederek vCenter sekmesinden Update Planner bölümüne ulaştım.

Update Planner içine girdiğim zaman aktif güncellemelerim olduğunu ve bana bir rapor üretmesi için Generate Report diyerek buradan Interoperability butonunu seçtim.

Çıkan raporda ESXi versiyonumu 6.7’den 7.0’a yükseltebileceğimin uyarısını aldım.

Tabi test ortamımda farklı VMware ürünleri olmadığı için sadece ESXi versiyonunda güncelleme olduğunu göstermekteydi, fakat siz isteğe bağlı olarak ürün listesini kendinizde genişletip yapınıza eklenebilecek diğer bileşenler için de buradan bilgi toplayabiliyorsunuz.

Modify Product List diyerek farklı VMware ürünlerini de seçip güncelleme detaylarını kontrol edebilirsiniz.

Bir diğer özellik de Generate Report sekmesi altında bulunan Pre-Update Checks. Bu özellik de yapımızda çalışan bir şeyin beklendiği gibi çalışmadığını ve ihtiyaçların olup olmadığını bize raporlar. Herhangi bir sorun ortaya çıkmazsa güncellemeyi yüklemek için bize yönetim arayüzüne geçmemizi sağlar.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Faydalı olması dileğiyle.