vSphere Virtual Network Adaptör Tipleri

Bu yazımda sizlere vSphere Virtual Network adaptör tiplerini anlatıyor olacağım.

Network adaptör tipi, versiyon numarasına ve sanal makinanın işletim sistemine göre değişkenlik göstermektedir.

Mevcut Network Adaptörleri

VLANCE: Bu AMD 79C970 PCnet32-LANCE NIC’in taklit edilmiş bir versiyonudur ve Windows Vista ve sonraki sürümleri hariç çoğu 32-bit konuk işletim sisteminde kullanılabilen sürücülerle 10 Mbps daha eski bir NIC’dir. Bu ağ bağdaştırıcısıyla yapılandırılmış bir sanal makine ağını hemen kullanabilir.

VMXNET: VMXNET network adaptörünün fiziksel karşılığı yoktur. VMXNET, sanal bir makinedeki performans için optimize edilmiştir. İşletim sistemi satıcıları bu kart için yerleşik sürücüler sağlamadığından, VMXNET ağ bağdaştırıcısı için bir sürücü alabilmek için VMware Tools’un yüklenmesi gerekmektedir. Not: VMXNET sürücüsü yalnızca 3.3’ten önceki sürümlerde desteklenir.

FLEXIBLE: Flexible ağ bağdaştırıcısı, sanal bir makine önyüklendiğinde kendisini bir Vlance bağdaştırıcısı olarak tanımlar, ancak kendisini başlatır ve hangi sürücünün başlattığına bağlı olarak bir Vlance veya VMXNET bağdaştırıcısı olarak işlev görür. VMware Tools kurulu olduğunda, VMXNET sürücüsü Vlance adaptörünü daha yüksek performanslı VMXNET adaptörüne değiştirir.

E1000: Intel 82545EM Gigabit Ethernet NIC’i için bir sürümdür. Bu NIC için bir sürücü, tüm konuk işletim sistemlerine dahil değildir. Genellikle Linux sürümleri 2.4.19 ve üstü, Windows XP Professional x64 Edition ve üstü ve Windows Server 2003 (32-bit) ve üstü E1000 sürücüsünü içerir.

NOT: E1000, ESXi / ESX 4.1’den önceki sürümleri desteklemez.

E1000e: Bu özellik sanal donanımda daha yeni bir Intel Gigabit NIC modelini (sayı 82574) taklit ediyor. Bu “E1000e” vNIC olarak bilinir. E1000e, vSphere 5’te yalnızca donanım sürüm 8 (ve daha yeni) sanal makinelerde bulunur. Windows 8 ve daha yeni (Windows) konuk işletim sistemleri için varsayılan vNIC’dir. Linux misafirleri için E1000e, kullanıcı arayüzünden kullanılamaz (E1000, esnek vmxnet, geliştirilmiş vmxnet ve vmxnet3 Linux için mevcuttur).

VMXNET 2: VMXNET 2 adaptörü VMXNET adaptörünü temel alır, ancak genel olarak geniş çerçeveler ve donanım yükleri gibi modern ağlarda kullanılan bazı yüksek performanslı özellikler sunar. Bu sanal ağ bağdaştırıcısı yalnızca ESXi / ESX 3.5 ve sonraki sürümlerinde bazı konuk işletim sistemleri için kullanılabilir. İşletim sistemi satıcıları bu kart için yerleşik sürücüler sağlamadığından, VMXNET 2 ağ bağdaştırıcısı sürücüsünü aktif etmek için VMware Tools yazılımını yüklemelisiniz. VMXNET 2, yalnızca sınırlı sayıda konuk işletim sistemi için desteklenir.

VMXNET 2 adaptörünün konuk işletim sisteminiz ve vSphere ESXi sürümü için desteklenip desteklenmediğini belirlemek için VMware Uyumluluk Kılavuzu’na bakın.

VMXNET 3: VMXNET 3 bağdaştırıcısı, performans için tasarlanmış yeni nesil bir sanallaştırılmış NIC’dir ve VMXNET veya VMXNET 2 ile ilgili değildir. VMXNET 2’deki tüm özellikleri sunar ve çoklu ortam desteği gibi birçok yeni özellik ekler Windows’ta Side Scaling Alma, IPv6 boşaltmaları ve MSI / MSI-X teslimini durdurur.  VMXNET 3‘ün performansı hakkında bilgi için, bkz. VMXNET3 Sanal Ağ Cihazının Performans Değerlendirmesi. VMXNET 3, 7 ve üstü olan sanal makina versiyonlarını destekler.

VMXNET 3 adaptörünün konuk işletim sisteminiz ve vSphere ESXi sürümü için desteklenip desteklenmediğini belirlemek için VMware Uyumluluk Kılavuzu’na bakın.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Faydası olması dileğiyle.