vSphere Distributed Switch Yapısı-Bölüm1

Bu yazımızda sizlere Distributed Switch yapısından bahsediyor olacağım.

vSphere Standard Switches (vSS), ana makinelere ve sanal makinelere ağ bağlantısı sağlayan bir teknolojidir. Standard switch, aynı vLAN üzerindeki sanal makineler arasındaki dahili trafiği köprüleyebilir, harici ağlara bağlanabilir. Standard switchler, ESXi hostunun fiziksel ağ bağdaştırıcılarını (NIC’ler) standart makinelerin dış ağla konuşmasına yardımcı olur. Sanal makinelerde standart switch port gruplarına bağlanacak sanal ağ adaptörleri (vmNIC‘ler) vardır. Her port grubu, ağ trafiğini yönetmek için kendisine bağlı bir veya daha fazla fiziksel NIC ESXi hosları kullanabilir.

Basit bir ifadeyle her bir ESXi host üzerinde standart switch’ler oluşturulmalıdır. Örnek vermek gerekirse 2 adet ESXi sunucumuz varsa, vMotion’ın ESXi arasındaki çalışması için her iki ESXi hostunda bağlantı adlarının aynı olması gerekmektedir.

vSphere Distributed Switches (vDS), dVswitch ilişkili tüm ESXi hostlarının ağ yapılandırılmasının merkezi yönetimini ve izlenmesini sağlar. Distributed switch vCenter sunucu sistemi düzeyinde oluşturulabilir ve yapılandırılabilir. dVswitch veri merkezindeki her ana bilgisayarla tutarlı bir switch yapılandırması oluşturmak için tasarlanmıştır. Distributed switch ilişkilendirilmiş tüm bilgisayarlar için ağ yapılandırması ve yönetimini vCenter sunucu sisteminden merkezi olarak gerçekleştirilir.

vDS, sadece Enterprise Plus lisansının bir parçası olarak mevcuttur ve varsayılan olarak oluşturulamaz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Faydası olması dileğiyle.