vSphere Distributed Switch Health Check

Merhaba, bu yazımızda sizlere vSphere Distributed Switch Health Check konusunu anlatıyor olacağım.

vSphere Distributed Switch Health Check özelliği 5.1 versiyonu ile hayatımıza girmiştir. Peki nedir bu özellik. Kısaca anlatmak gerekir ise fiziksel kurulumlar sırasında hostları bağladığımız omurga switchler üzerinde yapılan VLAN, Teaming ve MTU gibi ayarların aynısı vSphere katmanında VDS teknolojisi ile yapılandırılır.

Bu yapılandırmaların düzgün çalışıp çalışmadığınıda vSphere Distributed Switch Health Check yardımı ile kontrol ediyoruz. Burada fiziksel switch ile vSphere ortamındaki networking ayarlarını kontrol edilir.

Şimdi gelelim bu kontrolleri nasıl yaptığımıza. Çok basit bir kaç işlem ile health check işlemini tamamlayacağız.

Networking tab’ından distributed switch’i seçip, configure diyerek health check ayarlarını Enable ediyoruz. Bu işlem sırasında yapımızda herhangi bir aksama olmayacaktır. 1 dk içinde hataları gösterecektir.

Distributed Switch Health Check’i aktif ettikten sonra, Monitör tabından Health i seçtiğimizde hostlarımızın network durumlarını kontrol edebiliyoruz.

Görüldüğü üzere benim yapımda bütün yapılandırmalar Normal olumlu olarak duruyor.

Health Check sizlere sadece durumu özetler, herhangi bir düzeltme işlemi yapmaz. Siz hataları tespit edip gerekli işlemleri kendiniz yapmalısınız.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Faydalı olması dileğiyle.