VMware vRealize Log Insight Root Password Reset

Merhaba bu yazımda sizlere vRealize Log Insight  uygulamasına ait unutulan root şifresinin nasıl değiştirildiğini anlatıyor olacağım.

Root parolasını sıfırlarken karşımıza root hesabına ait bir lock policy “authentication token lock busy ” çıkabilir.  Bu policy içinde şifre sıfırlama işlemlerini gerçekleştirirken değiniyor olacağız.

İlk olarak açık olan makinemizi reboot ediyoruz ve makinemız açılırken karşımıza gelen ekranda Photon OS işletim sisteminin üstüne geldiğimizde altdaki Boot Options satırının sonuna init=/bin/sh komutunu yazıp enter ile komut sekmesinin içine giriyoruz.

Komut satırına girince passwd yazıyoruz. Karşımıza New password alanı geliyor burada gireceğimiz yeni şifreyi yazıyoruz.

Unuttuğumuz şifreyi değiştirdikten sonra yazımın ilk satırlarında Authentication token lock busy ile alakalı bir policy ile karşılaşacağımızdan bahsetmiştim.Şifreyi değiştirebilmeniz için öncelikle root hesabına ait kilidi mount -o remount,rw / komutu ile kaldırıp işlemimize devam ediyoruz.

Artık şifremizi değiştirebiliriz. Şifremizi değiştirdikten sonra karşımıza password updated successfully gelecek, VM’imizi reboot ettikten sonra root şifremiz aktifleşmiş olacak.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Faydası olması dileğiyle.