vMotioning a VM on NSX-T Data Center segment fails when moving between different segment on a different host

Merhaba, bugün mesai arkadaşım ile birlikte bir çalışma kapsamında belirli virtual machine’leri, “X” datacenter’dan, “Y” datacenter’ına vCenter vMotion ile taşıma yaparken karşımıza bir uyarı çıktı. VMware ortamımızın network alt yapısı NSX-T üzerinde koşmakta olup bize “X” datacenter’daki segment’den “Y” datacenter’daki segment’e taşıma yapılamayacağının hatasını verdi.

Hata üzerindeki KB56991‘i incelediğimizde bize pek yardımcı olmadı. Bizde biraz daha araştırma yapmak zorunda kaldık ve KB85516‘yı bulduk. Bu KB bize iki ESXi hostu üzerinde vMotion yapmaya çalıştığımızı ve bu sırada NSX-T segmentlerini de değiştirmeye çalıştığımızı anlatıyordu. Fakat bu segment taşımasında mümkün olmayan bir durummuş.

VM migration sırasında NSX-T segment’i de değiştirmek varsayılan olarak mümkün değilmiş. Bu yüzden bu vMotion‘a izin vermek için “vCenter Advanced Settings” ayarlarından aşağıdaki parametreyi girip “TRUE” olarak set etmemiz gerekiyormuş.

config.vpxd.network.allowVmotionBetweenLogicalSwitches

Bu nokta da yanılmamak adına, doğruluğu kontrol etmek için VMware’a case açtık ve onlarda bize bu parametrenin herhangi bir anormal durum yaratmadığını, parametreyi kullanabileceğimizi belirtti.

Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta da “Advanced Setting” üzerinde yapılan işlemler html5 üzerinden silinememektedir bu yüzden parametreyi dikkatli girmenizi öneririm. Bunu ancak komut satırı üzerinden kaldırabilirsiniz. Bununla ilgili yazıya da aşağıdaki linkden ulaşabilirsiniz.

How to Delete vCenter Server Advanced Setting

Konumuza dönecek olursak parametre’mizi girdikten sonra yapmamız gereken herhangi bir reboot veya services restart bulunmamaktadır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Faydalı olması dileğiyle.