How to Connect LiveOptics to Dell Unity Storage

Merhaba, bu yazımda sizlere LiveOptics ürünü ile Dell Unity serisi depolama ünitelerinden nasıl veri toplayacağınızı anlatıyor olacağım.

Kısaca LiveOptics’ den bahsetmek gerekirse bu ürün yapımızdaki sanallaştırma ve depolama ünitelerimizdeki verileri çekerek analiz etmemize ve yapacağımız yatırımlarda yorum yapmamızı sağlıyor.

Şimdi gelelim LiveOptics kullanımına ve Dell Unity Serisi depolama ünitelerine bağlanıp rapor oluşturmaya.

Aşağıdaki link’den LiveOptics resmi sitesine giriş yaparak ücretsiz kayıt oluyoruz.

LiveOptics

Sonrasında kayıt olduğumuz e-mail adresi ile LiveOptics’ e giriş yapıyoruz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra Collectors tabına girerek LiveOptics .NET v4.5+ indiriyoruz.

İndirmiş olduğumuz dosyayı çalıştırıyoruz.

Açılan ekran da hangi ürün ile ilgili veri toplamak istiyorsanız seçip devam ediyorsunuz. Ben storage tabından Unity Serisi bir depolama ünitesi ile ilgili analiz yapmak istediğimden Unity’yi seçip devam ediyorum. Burada sadece storage değil, sanallaştırma ve altyapınızdaki diğer ürünlerle ilgili de veri toplayabilirsiniz, bu sizlerin ortamındaki ürünlere göre değişkenlik gösterebilir.

Unity seçeneğini seçtiğimizde bize storage’ in bilgilerini sormakta buraya ilgili ip, kullanıcı adı ve şifreyi giriyoruz ve sonra next diyerek devam ediyoruz.

Unity Storage’ e bağlandıktan sonra verileri kendisi toplayıp çekiyor ve bize hangi seçenek ile analiz için upload edeceğimizi soruyor. Ben burada verilerin otomatik upload edilmesini seçtim.

Toplamış olduğumuz veriler için bir proje adı veriyoruz.

Burdan sonra web portalımıza upload işlemimizi başlatıyoruz.

Projemiz upload edildikten sonra bir backup almak istiyorsak Create File diyerek .siokit uzantılı bir dosya oluşturuyor. Fakat ben backup almak istemedim ve bu adımı atladım.

Oluşturmuş olduğumuz projemizi web portal üzerinden inceleyebiliyoruz. Burada gerekli performans değerlendirmeleri, optimizasyonlar yapmakla birlikte bunları PowerPoint veya Excel formatında da download edebiliyoruz.

Bu ürün ile VMware vCenter ortamınızın analizini yapıp projelendirmek isterseniz aşağıdaki link üzerinden de yardım alabilirsiniz.

How to Connect Live Optics to VMWare/vCenter Servers

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Faydalı olması dileğiyle.